google.com, pub-7396832854123178, DIRECT, f08c47fec0942fa0
top of page
  • Writer's pictureNir Aharon

נסקה ביקור בכוכב אחר

Updated: Jul 30, 2023

נסקה שוכנת כשלוש שעות נסיעה מאיקה, באזור הפמאמפס, המדבר הפראוני החולש על האזור שבין הרי האנדים לאוקיינוס השקט. פרסומה של העיירה הגיע לאחר פרסום ספרו השנוי במחלוקת של אריך פון דנקין אשר חשף בפני העולם את אחת התעלומות המופלאות שידע. בלב המדבר עשרות קווים ישרים ומספר רב של דמויות אותם ניתן לראות רק מהאוויר.


"אם תטוס מעל לחבל ארץ זה, תוכל להבחין במסילות ענק המסודרות בצורה גיאומטרית. חלקן מקבילות זו לזו, חלקן חותכות זו את זו או מוקפות בשטחים טרפזיים גדולים... מהו הדבר שיכול היה להמריץ את העמים קודמי האינקה לצאת ולסלול מסילות פנטסטיות אלה, מסלולי נחיתה אלה? לשם מה עשו כל מה שעשו, אם לא יכלו לדעת כלל שקיימים למעשה יצורים מעופפים? ...האם זכו קדמונינו לביקורים מן החלל החיצון?" (מתוך "מרכבות האלים" מאת אריך פון דניקן)לקריאה מורחבת ראה כאן ו-כאן

רבים מוותרים על הביקור בנסקה או מצמצמים את הביקור לכדי טיסה מעל לקווים והמשך ליעד הבא, משכך בחירה לבילוי בן 3 ימים בעיירה התקבל אצלנו בחשש מסוים שמה נשתעמם מהמדבר. בסופו של ביקור הצטערנו כי לא נותר בידינו יום נוסף לעיירה מופלאה זו.


במבט ראשון ניתן בקלות לטעות ולהשתכנע כי אכן מדובר במקום שומם, תקוע באמצע הדרך שבין לימה להרי האנדים, אך ההפך הוא הנכון. האזור המדברי השומם הזה הוא נקודת גישה לכמה מהאתרים המופלאים ביותר שיש לפרו להציע.


ישנו במלון/בית הארחה נפלא, מצוחצח מניקיון.


טיסה בשמי נסקה


קווי נאסקה היו מהאתרים להם ציפינו טרם ההגעה לפרו, קווי Nazca הם כעת חלק איקוני מהתרבות של פרו - אפילו הלוגו הרשמי של פרו מגיע מהעיצובים האלה. הקווים נוצרו מתישהו בין 500 לפני הספירה ל-500 לספירה, ניתן למצוא את הגיאוגליפים העתיקים הללו בשלל ציורים של ציפורים, קופים, עכבישים ועוד. בשל האקלים המדברי היבש, חסר הרוח והיציב, הם נשמרו כמעט בצורה מושלמת מאז יצירתם, וכעת הם מוגנים יותר מאז הפיכתם לאתר מורשת עולמית של אונסק"ו ב-1994.
את הקווים וציורי הענק ניתן לראות רק מגבוהה ולשם כך יש 2 אפשרויות , האחת להגיע לנקודת תצפית הממוקמת בשולי הכביש הפן אמריקאי, מגדל תצפית (4 סול לאדם) גבוה המאפשר צפייה ב-3 דמויות (ידיים, עץ) ובסמוך אליו ניתן לצפות בדמות חתול הממוקם על צלע הר והתגלה במקרה ע"י רחפן יפני לפני מספר שנים . ההגעה למגדל התצפית מתאפשרת באמצעות אוטובוס או מונית מנסקה.

כזכור לכם מהפוסט הקודם מצלמתנו נגנבה בנסיעת האוטובוס שבין פיסקו לאיקה- כך שנאלץ להסתפק בתמונה ממצלמת הגו-פרו נטולת הזום.
האופציה השניה היא טיסה. יש שיגידו כי מי שעולה על הטיסה יכול להימנע מביקור במגדל התצפית- אנחנו יכולים לספר שביקור במגדל לפני העלייה למטוס הייתה מועילה מאוד. ראשית הילדים הבינו איך אמורות להיראות הדמויות , ושנית הטיסה עוברת מעל למגדל וזה נתן פרספקטיבה של גודל ומרחק.


לטיסה ניתן לצאת בכל שעות היום אך ההמלצה היא לצאת לקראת השעה 8:00 בבוקר שאז זווית השמש אופטימלית והראות מיטבית, וכך אכן עשינו.

את הכרטיס ניתן לרכוש דרך סוכנות טיולים המפוזרות ברחבי העיר ובהוסטלים או הגעה פיזית לשדה התעופה ורכישה ישירות מאחת מחברות התעופה הרבות שממוקמות באזור. הטיסה עלתה לנו 60 דולר לאדם ובתוספת של 30 סול מס נמל.

מסלול הטיסה נמשך כמחצית השעה עד 40 דקות, עובר מעל ל-13 דמויות עיקריות באופן שמאפשר לשני צידי המטוס לראות את הציורים, עניין זה מחייב טיסה תזזיתית למדי ועל כן לא מומלץ לאכול טרם הטיסה.
המטוס הקל עליו עלינו כלל 6 מושבים ו-2 טייסים, יחד איתנו עלה תייר מקולומביה, המרחק בין המלון לשדה התעופה כחמש דקות נסיעה.

הדמויות המפורסמות שתרצו לזהות מהמטוס:
בקרבת העיר נסקה ניתן למצוא מספר אתרים נוספים של בני תרבות הנסקה ואתרי מורשת עולם של אונסק"ו.


האתר המרשים מבניהם הוא "Aqueduct de Cantayoc" מערכת השקיה/ הובלת מים מתוחכמת מאוד מימי נסקה. המערכת נמתחת לאורך מספר קילומטרים מתחת לפני השטח ומתגלה במלוא תפארתה באתר הביקור. זרם המים חזק גם בקיץ, המים קרירים וצלולים וראויים לשתיה. ניתן להבחין בדגים במים, צורת האליפסה מאפשרת סינון לכלוך וכך המים נותרים צלולים.

לאורך כמאתיים מטר בנו הקדמונים 20 ספירלות, ככל שמתקדמים במעלה האתר העומק של הספירלה גדל, לכל ספירלה נקודת גישה למים לצורך תחזוקה וניקיון, האתר שנבנה לפני כ-700 שנה עדיין משמש את חקלאי האזור - כרטיס הכניסה (10 סול) כולל 3 אתרים נוספים בקרבת מקום.

במוזיאון Museo Arqueológico Antonini הנמצא בקרבת הכיכר המרכזית של נסקה ניתן לראות תבליט/דגם מוקטן של אזור הקווים, עבודות קרמיקה ייחודיות לתרבות הנסקה וכמובן מומיות שנמצאו באזור. המייצג הבולט ביותר הוא גולגולות אדם בהן חור שנוצר על פי הסברה כהליך רפואי שנועד להפחית את הלחץ על הגולגולת, ככל הנראה בשל פגיעה בקרב. לחלק מהגולגולות מבנה מאורך- הקדמונים במקום היו מקבעים את גולגולות הילדים בצורה האופיינית לשבט אליו השתייכו.
הכיכר המרכזית של נסקה לא היוותה בעבורנו מוקד עניין מיוחד מעבר לאותם תבליטים לכל אורך השדרה בדמות הציורים המפורסמים בקווי הנסקה, לעומת זאת הכיכר הצמודה למלון כיכר Plaza Mayor Turística de Vista Alegre הייתה הרבה יותר נעימה, בעיקר בשעות אחר הצהריים עת יצאו לכיכר רוכלים עם מאכלי רחוב ייחודים לפרו. אהבנו בעיקר את ה"סופגניות" (פיקרונס) העשויות בצק עם קימל והוגשו עם סירופ מייפל.הילדים נהנו מאוד מהבריכה הציבורית הנמצאת על הכביש הפן האמריקאי, מומלץ מאוד למי שמגיע לעיר ויש בידו מספר שעות לשרוף (האוטובוס לאריקיפה יוצא בשעה 22:00), עלות הכניסה לבריכה 5 סול בלבד.Comentários


IMG_7678.JPG
2 (1).png

אננס

בלוג טיולים משפחתי

bottom of page