google.com, pub-7396832854123178, DIRECT, f08c47fec0942fa0
top of page
  • Writer's pictureNir Aharon

קיטו מרכז העולם

Updated: Aug 3, 2023

אקוודור, מדינה חדשה, התרגשות חדשה.


השם אקוודור ניתן למדינה בשל מיקומה על קו המשווה (אקוודור בספרדית).


קיטו, היעד הראשון שלנו ובירת המדינה, שימשה גם כבירה לממלכת האינקה (מלחמת אזרחים שחילקה את אימפריית האינקה לשתי בירות - קוסקו שבפרו וקיטו שבאקוודור כמעט בסמיכות להגעת הספרדים, מה שעזר לספרדים לפרק את האימפריה האדירה הזו). שמה בשפת האינדיאנים הפרה-אינקאית היא "מרכז הארץ"(קי - מרכז טו- ארץ) .

בנוסף, קיטו נחשבת לעיר הבירה הגבוהה בעולם וזוהי העיר הראשונה בעולם שהוכרה כאתר מורשת עולם של אונסק"ו (יחד עם קראקוב-פולין) כבר בשנת 1978.


עם נתוני פתיחה מרשימים וכאלה "כותרות" הציפייה מקיטו מרקיעה שחקים.
לאחר הכניסה למדינה ומעבר שלל פקידים בירוקרטיים (קורונה קורונה), מונית (25 דולר) מובילה אותנו למלון הממוקם בשכונה טובה בקיטו, שכונת "מאריסקאל". בסביבת המלון אין סוף מסעדות ובתי קפה, קניון קטן עם סופר גדול. גשם מקבל את פנינו ואנחנו מסתפקים בגיחה קצרה לבורגר-קינג הסמוך לארוחת ערב וניסיון להבין את המחירים במדינה החדשה. המטבע הרשמי המקובל באקוודור הוא דולר ארצות הברית. זהו המטבע היחידי שבשימוש, זה מה שתקבלו בכספומטים. לא בהכרח מבשר טובות על עלויות המחייה במדינה.


הבוקר הראשון שלנו במדינה התחיל עם שמש זורחת ושמיים כחולים, מה שהוביל לשינוי בתוכניות ובמקום יום לימודים והתארגנות מיהרנו לצאת ולנצל את השמש החמימה והנהדרת (בדיעבד התברר שכל הבקרים כאן שימשיים ואין זה בוקר יוצא דופן- וטוב שכך).


התחלנו את ביקורנו באחת האטרקציות הפופולריות יותר שיש לקיטו להציע, עליה עם הטלפריקו (רכבל) לביקור בהר הגעש Pichincha. מדובר ברכבל הגבוה מסוגו בדרום אמריקה ומהגבוהים בעולם, הוא מטפס עד לגובה של 4,100 מטר מעל פני הים. היות והגענו מקוסקו הגבוהה עלינו ללא חשש- למי שמגיע מהארץ מומלץ להתרגל תחילה לגובה לפני העלייה ברכבל.


בכלל, סדר הביקור בקיטו וסביבתה מחייב הסתגלות לגובה. קיטו כמו יתר ערי האינקה (קוסקו, פונו, אריקיפה וכ"ו) נבנתה בעמק , גובהו של העמק אינו בעייתי כשלעצמו אך אתרי הביקור סביב ערי האינקה נמצאים לרוב על ההרים המקיפים את העמק ומגיעים לגובה רב ובהם כבר קיימת סכנה למחלת גבהים.


* סדר הביקור הנכון בעבור מי שטרם הסתגל לגובה לאתרים סביב קיטו יהיה לדעתנו : העיר העתיקה, מרכז העולם, מינדו, אוטבלו, רק אז הרכבל, לגונת קיליטואה והר הגעש קוטפוקסי..

(עליה לגובה של מעל 3,500 מטר לפני הסתגלות- בעייתי!)במעלה הנסיעה הנמשכת כ-18 דקות, ניתן לצאת למספר מסלולי הליכה יפים בטבע, כולל טיפוס על הר הגעש Pichincha המתנשא לגובה של 4,800 מטר, או לחילופין לבחור במסלול העובר במספר רב של נקודות תצפית יפות על העיר קיטו הפרושה לרגלינו ועל הר הגעש.


באחת מנקודות התצפית אפשר להנות מאחת הנדנדות הגבוהות בעולם- אטרקציה אדירה בעבור הילדים, נדנדה בגובה 4,100 מטר.
למי שהיה בטירנה (אלבניה) או מדיין (קולומביה) חווית הרכבל תזכיר לו נשכחות, יציאה מהעיר עם רכבל לאזור של טבע פתוח. כיף גדול.


בתום הביקור בהר הגעש והירידה לתחנת הרכבל התחתונה נתקלנו בלונה פארק הגדול באקוודור - Vulqano Park, עם מתקני אקסטרים מפתים. היות והשילוט במקום מלמד כי למחרת- יום שישי- נהוגה במקום הנחה של 50% על כל המתקנים הוחלט כי נשוב למקום למחרת- אביתר שיום המחרת חוגג את יום הולדתו ה-11 שמח מאוד על ההחלטה.


המשכנו לסיבוב היכרות עם העיר העתיקה הנחשבת כאמור לאתר מורשת עולמית, העיר יפה ופוטוגנית, עליזה ומלאת חיים. זהו השבוע הראשון לחודש דצמבר וקיטו כולה חוגגת את יום היווסדות העיר במסיבות רחוב, ריקודים על גבי משאיות פתוחות, מופעי רחוב ושווקים לרוב. יופי של עיר והאווירה הכול כך משוחררת ממלאת את הלב. ההבדל בין הפרואנים הקפואים לבין הלטיניות המשוחררת של האקוודורים בולט לעין. מחמם את הלב ובנוסף לשמש הזורחת מוסיף מצב רוח.


בנוסף לכל הטוב הזה העיר מקושטת לקראת חג המולד הקרב ובא, החנויות מלאות אביזרי חג ומועד, הכיכרות והקניונים הציבו עצי אשוח ענקיים ומקושטים. ברחבי הפארקים נפתחו שווקי קריסמס קטנים לרווחת התושבים.אחר הצהריים אנחנו מתקדמים לפארק קרולינה, הגדול בעיר, שם באופן מפתיע נקבע המיקום להדלקת נרות החנוכה. במקום מתקבצים יהודים מכל רחבי קיטו, מספר מועט של תרמילאים ישראלים ומשפחתו של הרב תומר- שליח חב"ד באקוודור. ילדותיו הכינו סופגניות נהדרות ואנחנו קובעים להתארח בביתם למחרת- ערב שבת.

טיפ: למי שמגיע לפארק קרולינה בימי ראשון נמליץ בחום לחפש את בני הנוער המחופשים לדמויות אנימה (cosplay), אימוץ לתרבות יפנית שנהוגה בסופי השבוע בטוקיו, המפגש מתקיים בחסות עמותת ASA NO INORI שבה חברים 1,600 אקוודורים.ובכלל, מדובר בפארק מושלם לפעילות פנאי, יש כאן הכל, החל ממגרשי משחקים , לונה פארק קטן, אגם עם סירות, גן חיות, שווקים, דוכני מזון- קניון מצידו האחד של הפארק וקניון נוסף מצידו השני.


ה"קינוח" המועדף עלינו היה "ארטיק שנות ה-60" , אותה מכונה גורסת קרח ישנה, לקרח הגרוס מוסיפים פירות ותרכיזים בטעמים שונים ומוגזמים. המחיר "מנופח" ביחס לארטיק באקוודור ועולה כ- 1$
מרכז העולם!

אין מקום טוב יותר לחגוג לאביתר יומולדת מאשר במרכז העולם...


בכל מקום ברחבי הבירה דואגים להזכיר לך שאתה נמצא במרכז העולם, מגנטים, גלויות ומזכרות לתיירים כולם סביב נושא פופולרי זה. ואכן, אחת ממטרות הביקור שלנו בקיטו היא כמובן הנקודה שבה קו הרוחב הוא האפס המוחלט - מוזיאון ואנדרטת mitad del mundo הוקם על נקודת הרוחב 0.0.0.
בנוסף לאפשרות להצטלם עם רגל אחת בחצי הכדור הצפוני ורגל אחת בחצי הכדור הדרומי, המוזאון מציג את התרבות המקומית ואיך לא, את התופעות הקשורות להימצאות על קו המשווה.נציין כי כמה שנים לאחר הקמת האנדרטה התברר כי חל טעות בחישוב ומרכז העולם עובר בעצם כ-200 מטר משם... כמובן שבמיקום המחודש (והנכון) הוקם מוזיאון נוסף, וכמובן שביקרנו גם במוזיאון השני. בשניהם מיצגים די זהים וניסויים מדעיים זהים, המלמדים על השפעת קו המשווה על מזג האוויר, שיווי המשקל, תופעות פיזיקאיות ועוד. אולם, המוזיאון החדש (זה הנעדר את המונומנט) מציג בנוסף גם את התרבות שהייתה במקום (פרה אינקה ואינקה), כמו כן ניתן לראות גם "ראשים מכווצים" של ילד ושל קוף, מעשה ידיי שבטים אינדיאנים ממעמקי הג'ונגל.
כמה עובדות מעניינות:

1. באקוודור היום באותו אורך כל השנה- משש בבוקר ועד שש בערב יום. אין יום ארוך או קצר בשנה (למעשה היום ארוך ב 14 דקות מאשר הלילה).


2. הר הגעש צ'ימבורסו, הוא ההר הגבוה ביותר באקוודור ( נמצא בין גויאקיל לקיטו) . גובהו 6,268 מטרים. פסגתו היא הנקודה הרחוקה ביותר ממרכז כדור הארץ ( 6,384.4 ק"מ ממרכז הכדור). מאחר וכדור הארץ פחוס, בקטבים, פיסגת הצ'ימבורוסו אף רחוקה יותר מפסגות האוורסט.


3. הר הגעש צ'ימבורוסו הוא גם המקום היחיד, לאורך קו המשווה, בו שלג נמצא על הקרקע כל ימות השנה.

על קו המשווה אין עונות שנה. קיץ חורף סתיו אביב. במקום זאת יש את העונה הרטובה חצי שנה והעונה היבשה חצי שנה.


4. מאחר והשמש בניצב, אין דימדומי שקיעה וזריחה ארוכים. הכל נעשה במהירות.


5. כוח הכבידה פועל שונה על קו המשווה מאשר ביתר המקומות. על פי המתואר במוזיאון, משקל אדם רגיל יהיה קילו פחות מאשר במקום אחר.


6. טייפונים וטורנדו מתרחשים בחצאי הכדור השונים אך כיון מערבולת האוויר הפוך ביניהם (טייפונים עם כיוון השעון בחצי הכדור הדרומי וטורנדו נגד כיוון השעון בחצי הכדור הצפוני). בקו המשווה אין סערות טייפון או טורנדו. התופעה נובעת מאפקט "כוח קוריאוליס" ( Coriolis effect), קוריאליוס היה מדען צרפתי, שהוכיח בשנות השלושים כי קיים אפקט מדומה של כוח צנטרפוגלי, הגורם לצופה הממוקם בנקודה על מערכת מסתובבת לראות גוף הנע בקו ישר כאילו הוא נע עקום, כדור הארץ נע על צירו. צופה הממוקם בצד הדרומי רואה את התנועה הפוכה לצופה הממוקם בצד הצפוני.

במוזיאון הדגימו את האפקט באמצעות ריקון מים מכיור, על קו המשווה המים יורדים ישירות למטה ואין תנועה סיבובית, ואילו מימין ומשמאל לקו המים מתרוקנים מהכיור בתנועה סיבובית ובכיוונים הפוכים.


את הביקור במרכז העולם ערכנו עם Andrés Aulestia ומשפחתו, יהודים תושבי אקוודור שפגשנו ערב קודם בהדלקת נרות החנוכה. למשפחה 2 ילדים חמודים, יחד עימם חגגנו לאביתר יומולדת במקום. כמנהג המקום רכשנו פאנייטה ומילאנו אותה בממתקים.

לאחר הביקור במוזיאונים המשכנו יחד עימם ללונה פארק הגדול באקוודור Vulqano Park. הביקור הוגדר כמוצלח מאוד.


ערב שבת, התארחנו בבית הרב תומר, שליח חב"ד. מכל בתי החב"ד בהם ביקרנו עד כה זהו המקום שנתן לנו את ההרגשה הכי ביתית וחמה. משפחת ברוכת ילדים ששמחו איתנו על המפגש דובר העברית. ריבקה, אם המשפחה, דאגה למטעמים משובחים, התפילה ודברי התורה היו בדיוק במינון המשולם. כיף גדול.

אם לא די בכך, בני המשפחה הפתיעו את אביתר בעוגת יומהולדת והצליחו לרגש אותנו מאוד ועל כך תודותינו נתונות להם.


את היומיים הבאים בקיטו העברנו בשיטוט ברחבי העיר העתיקה הנעימה של קיטו והשלמת "ביקורי חובה" בעיר, בין היתר עליה ל"בתולה המכונפת", פסלה של מריה אם ישו הצופה על העיר.

חזרנו לפארק קרולינה שוקק החיים (סוף שבוע), הדלקת נר שמיני של חנוכה בפארק ובעיקר נהנינו מחגיגות בקיטו לרגל יום היווסדות העיר.


הבתולה המכונפת - האתר המתוייר ביותר בקיטו - מצרף לינק למי שרוצה להרחיב בקריאה.בדרום הרובע ההיסטורי נמצא הרחוב הקסום ביותר בקיטו, Calle de la Ronda.


נבנה בסגנון אנדלוסי טיפוסי שחביב על הספרדים בשנות ה-1700 והשתמר בצורה מושלמת לאורך מאות השנים שלאחר מכן, הרחוב הצר והבוהמייני הזה הוא באמת צעד אחורה בזמן, השבילים המרוצפים, החזיתות הצבעוניות והמרפסות הפרחוניות שלו מהווים קריצה אל העבר הקולוניאלי של העיר.


לה רונדה הוא לא רחוב גדול , אבל הוא מלא התרחשות, מסעדות, הופעות חיות ואווירה חגיגית


פלאזה דה לה אינדפנדנסיה - Plaza de la Independencia

תחנה חיונית למי שמתעניינים בהיסטוריה הקולוניאלית של קיטו, או אפילו רק בחיי היומיום בעיר, היא פלאזה דה לה אינדפנדנסיה, או פלאזה גרנדה. הכיכר המרכזית הגדולה הזו מוקפת על ידי הארמון הנשיאותי, הארמון העירוני, ארמון הארכיבישוף והקתדרלה של קיטו, מה שהופך אותה למקום משמעותי להפליא הן מבחינת הממשל המודרני והן מבחינת התרבות המקומית.


אולי אחד הסמלים המעניינים ביותר הוא ה-Monumento a los Héroes del 10 de Agosto, פסל גדול שהוקם במרכז הכיכר כדי להנציח את עצמאותה העקובה מדם של קיטו מספרד ב-1822.


לא מעט רוכלים ואומני רחוב בכיכר וסביבתה ותמיד מעניין להגיע לכאן
התחנה הבאה- מינדו על יערות העננים הסובבים אותה.

Comments


IMG_7678.JPG
2 (1).png

אננס

בלוג טיולים משפחתי

bottom of page