google.com, pub-7396832854123178, DIRECT, f08c47fec0942fa0
top of page
  • Writer's pictureNir Aharon

פוארטו אסקונדידו - הנמל הנעלם (והקסום)

Updated: Aug 23, 2023

רבות שמענו על פלאיה של פוארטו אסקונדידו השוכנת על חופי האוקיינוס הפסיפי, חודשים שהשם הזה מלווה את המסע ושגור בפי עשרות ישראלים שפגשנו בדרכנו.


סוף סוף נחתנו לחופי העיירה ואם לומר את האמת לא נותר לנו אלא לאשר את המסר! מדובר במקום קסום!

פוארטו אסקונדידו Puerto Escondido בתרגום חופשי "הנמל הנעלם" קיבל את שמו לפי האגדה המקומית לאחר שנערה אשר ברחה משובייה הסתתרה בעיירה ואלו הרודפים אותה התקשו למצוא את המקום.


העיר, שוכנת במדינת וואחקה הנודעת בחופי ים אקזוטיים עם וייב צעיר, לפני 13 שנה ביקרנו במדינה במסגרת ירח הדבש ובאותם ימים העיר הפופולרית ברצועת החוף היתה "זיפלוטה", את פוארטו אסקונדידו איש לא הכיר, אך לאחרונה המקום הפך לאחד היעדים הפופולריים ביבשת, עדיין לא הגיעו יזמים ישראלים ואין שלטים בעברית ברחובות או דוכני פלאפל ככה שאכן מדובר בראשית הפריצה (מצד שני- בית חבד נפתח פה לפני כחודשיים ואיכשהו מצאנו את עצמנו מכינים אוזני המן לקראת פורים).
התוכנית בפוארטו אסקונדידו מאוד פשוטה, יורדים לאחד החופים, מעבירים את היום בשנורקל, גלישה או התמודדות עם הגלים המוגזמים, לקראת שקיעה מתקבצים יחד עם עשרות התיירים בחוף לה-פונטה לצפייה משותפת בשקיעה ולאחריה מציאת טאקוס דגים או בוריטו לארוחת הערב.


מידי פעם מגוונים את השגרה עם שייט לצפייה בדולפינים או בביקור בחווה לשימור צבי ים. עיירה קסומה היא פוארטו אסקונדידו והאטרקציות סביבה מהנות ורבות.


חווה לשימור צבי ים


בפוארטו אסקונדידו יש חוף יפהפה בשם Playa Bacocho. פה בעבור תרומה כספית קטנה מקבלים את הזכות להשתתף בשחרור צבים (תינוקות) לים עם השקיעה. זו חוויה שאסור לכם לפספס.


הרעיון היה מרתק, אז יצאנו במונית לחוף בקוצ'ו. זה לקח בערך 15 דקות מהמלון בו שהינו ועלה לנו 60 פסו לערך. ברגע שתגיעו למגרש החניה, מדגרת הצבים Vive Mar תהיה מימינכם, אתם לא יכולים לפספס אותה. ההרשמה לשחרור מתחילה קצת לפני השעה 17:00, אז טיילנו על החוף כדי לצלם כמה תמונות בזמן שהמתנו.


דאגנו לחזור למדגרת צבי הים לפני השעה 17:00,כנראה יהיה תור קטן להרשמה , העלות להשתתפות בשחרור צב הים בפוארטו אסקונדידו היא 100 פזו לצב (כחמש דולר).


בשלב זה, עדיין היינו די סקפטיים לגבי התהליך כולו מכיוון שלא היה לנו מושג לגבי מה פרוייקט Vive Mar בעצם עושה או לאן הכסף שלנו ילך. למרבה המזל אנחנו יכולים לומר שההשתתפות בשחרור הצבים הייתה חוויה מדהימה ששווה כל פזו ויותר.

תוכנית Vive Mar

לאחר ההרשמה תקבלו הסבר של כעשר דקות על פרויקט Vive Mar והשפעתו על חופי פוארטו אסקונדידו. זו הייתה חוויה של פתיחת עיניים. למדנו כל כך הרבה על סכנת ההכחדה של כל מיני הצבים הימיים. האיומים שעמם מתמודדים צבי ים מרתקים . למעשה יש ירידה עצומה בקינון במקסיקו ומה ש-Vive Mar עושה זו עבודה מדהימה בכדי להפוך את המגמה הזו.


מדי לילה מסיירים העובדים על פני 27 קילומטרים של קו חוף סביב המדגרה על גבי טרקטורונים. הם מחפשים קנים להגנה מפני איומים אנושיים וטבעיים. כשהם מוצאים כאלה, הם אוספים את הביצים ומנסים לשמור אותן בטמפרטורה מסוימת. זה מבטיח שהקן יבקע במספר זוגי מכל מין.


למדנו המון! למשל שמין הצב תלוי טמפרטורה וביצים מתחת ל-27.7 מעלות צלזיוס יבקעו כזכרים ואילו ביצים מעל 31 מעלות יבקעו כנקבות. הפרויקט בין היתר דואג שהטמפרטורה תיוותר בטווח והיווצרות צבים משני המינים!

הפרויקט מבטיח את הגברת הסיכויים של צבי הים לשרוד את השעות הראשונות לחייהם והכסף שנאסף במהלך הפעילות הולך לתחזוק המדגרה ומשכורות העובדים.

לקראת שקיעה מקבל כל משתתף חצי אגוז קוקוס עם צב ים שבקע באותו היום, משחרר אותו כ-15 מטר מהים המרחק הזה דרוש לצב בכדי שתהיה לו אפשרות לזכור את הדרך וביום מן הימים לשוב ולהטיל את ביצים באותו החוף.


ביצים נוטות גם להיגנב על ידי המקומיים מכיוון שבמדינת אואחקה מקובל לאכול ביצי צבים כמעדן. זה נפוץ במיוחד בתקופת החגים. וזו עוד סיבה לכך שסיורי החוף והעברת הביצים למדגרה יש חשיבות רבה כאן במקסיקו.


למעשה, צבים ימיים מתמודדים עם כל כך הרבה איומים מבחוץ, שכיום, רק 1/1000 מהביצים שורדות והופכות לצב בגודל בוגר.


לאחר שהשיחה הסתיימה והיינו משוכנעים לגמרי שהכסף שלנו הולך למטרה טובה, קיבלנו את הצבים התינוקות שלנו. כ-40-50 איש השתתפו בשחרור באותו לילה.


רק הכמות המדויקת של הצבים הדרושה למשתתפים הרשומים משוחררת עם השקיעה. את שאר הצבים שבקעו באותו יום משחררים העובדים בלילה. Vive Mar יכול לשחרר מאות צאצאים בכל לילה! זה מאמץ כל כך מדהים של קבוצה כל כך קטנה של אנשים מדהימים.

שייט לויתנים ודולפינים


הפסיפיק מלא חיים, אנחנו רואים את זה לאורך כל היבשת, הדגה עשירה, סירות הדייגים חוזרות עמוסות שלל, מפרצי השנורקל נהדרים, על החוף עשרות עופות מים וסרטנים. האזור של פוארטו אסקונדידו לא יוצא מן הכלל וגם כאן עולם המים עשיר, עשיר מאוד.


אחת האטרקציות הפופולריות באזור זה שייט שיוצא עם שחר לצפייה בלהקות דולפינים ויש סיכוי סביר להיתקל גם בצבי ים גדולים או בלוויתנים. הדיל המקובל הוא כ-300 פזו לאדם תוך הבטחה כי אם לא רואים דולפינים לא משלמים או מקבלים שייט חוזר ללא עלות נוספת. וזה כנראה מעולם לא קרה כי אל מול החוף ישנן להקות עצומות של דולפינים עם מאות פרטים.


למזלנו הצלחנו לראות גם להקת לוויתנים, לכל הפחות נתקלנו בתינוק ובאימו ששחו להנאתם בקרבת החוף. גם צבי ים , לא מעט מדוזות ואפילו נחש ים ניקדו את המים והוסיפו לחוויה.


תקחו בחשבון שעוברת שעה קלה עד שמגיעים לאזור הרביצה של הדולפינים אז להתאזר בסבלנות - זה משתלם. עם ההגעה ניתן לרדת מהסירה לשחייה בקרבת הדולפינים אך הסבירות שהדולפינים החמקניים ישארו בקרבתכם אינה גבוהה.


חוף לה-פונטה


חוף לה פונטה לקראת שקיעה זו ככל הנראה נקודת ההתכנסות הישראלית הכי מוכרת במקסיקו כולה.


אחר הצהריים מגיעים טיפין טיפין תיירים מכל העולם לחוף, הישראלים מתרכזים בנקודה הצפונית מעט לאחר סוף שורת השימשיות, הפעילות כוללת משחקי כדור, שחיה וגלישה (שיעור גלישה בעלות של כ-30 דולר).


המים סוערים מאוד מאוד בחוף לה פונטה, גלים המדמים חווית צונמי, עולים לפתע מעל לגובה הראש ומתנפצים באחת. חוויה סוערת ומומלצת לפחות פעם אחת במהלך השהות במקום.

על החוף רוכלים שיציעו לכם אננס (50 פזו), פירות ים וקוקטיילים ולצדם לא מעט צעירים שמציעים עוגות ומאפי פאי תוצרת עצמית. (עוד בבריכת המלון המליצו לנו לחפש על החוף בחורה עם שיער אדום בוהק שמציע עוגות מופלאות).

ברגע השקיעה כל החוף מוחא כפיים ונותר לאחר מכן לראות את השמיים נצבעים בצבעי שקיעה עזים.


הרצועה המקבילה לחוף כוללת מסעדות עדכניות ודוכני מזון שרובן מומלצות (לא זול אבל מאוד טעים) , אנחנו מצאנו שבוריטוס הדגים ב Casa Del Burrito הוא הטוב ביותר ביבשת.
חוף מנזלינו


החוף האהוב עלינו בפוארטו אסקונדידו, מפרץ שקט המחולק ל-2 חופים באמצעות סלע גדול הממוקם במרכזו, בעוד החלק הצפוני פופולרי בקרב המקסיקנים וכולל מסעדות חוף רבות וספורט ימי (האזור הזה נקרא במפות Puerto Angelito), החלק הדרומי שקט יותר מיועד לשנורקלינג והשתזפות (עם או בלי בגדים) ומכאן פופולרי יותר בקרה תיירים זרים.


לחוף ניתן להגיע ברגל (כרבע שעה הליכה) או במונית קצרה המובילה עד לגרם המדרגות, לאחר ירידה קצרה תתגלה לפניכם מחזה קסום של המפרץ.


השנורקלינג עשיר בדגה ועם קצת מזל ניתן לראות קיפודי ים, צבי ים ועוד.


אין רוכלי חוף בחלק הצפוני שזה חלק מהקסם של המקום אך גם מצריך היערכות מוקדמת אז תקחו את זה בחשבון ותביאו נישנושים.
בפוארטו אסקונדידו (חוף לה - פונטה) אנחנו פוגשים את לונלי פלג - אולי הנווד הכי מפורסם בארץ, פלג נודד מזה כ-20 שנה וביקר בכ-152 מדינות עד כה, כתב ספר, יוצר תוכן ומרצה.


ההתרשמות של פלג מפוארטו אסקונדידו :

Comments


IMG_7678.JPG
2 (1).png

אננס

בלוג טיולים משפחתי

bottom of page