google.com, pub-7396832854123178, DIRECT, f08c47fec0942fa0
top of page
  • Writer's pictureNir Aharon

עשרה מפגשים עם לאמה ואלפקה - פרו עם ילדים

Updated: Jun 6, 2022


הלאמות והאלפקות הן חלק בלתי נפרד מהנוף בהרים.


בדיחות לאמה ואלפקה ילוו אתכם לכל אורך הביקור בפרו, הילדים יחפרו לכם עם הבדיחה השחוקה: למה אריה פיל וזברה נכנסו לחדר ויצאו ארבעה? כי למה זו חיה..." או איך קוראים לאח של הדלמי לאמה? הדלמי אלפקה...


אנשים רבים מתבלבלים בין למות לאלפקות. שתיהן סוגי גמלים מדרום אמריקה. אבל אף שזה מבלבל, יש הבדלים ברורים, בויקיפדיה כתוב, וזה ציטוט: "ללאמות יש אוזניים ארוכות בצורת בננה, ואילו לאלפקות יש אוזניים קצרות יותר; חוץ מזה, הלאמה היא בערך פי שניים מגודלה של האלפקה, רוב האלפקות שוקלות בין 100 ו 175 ק״ג ואילו הלאמות מצד שני שוקלות בין 200 עד 350 ק"ג".

אפילו שהיא גדולה יותר, הלאמה מייצרת פחות צמר מאשר האלפקה. הסיבה לכך היא שהאלפקה בויתה במשך יותר מ 6,000 שנים בתור חיה שתפקידה לייצר צמר, בעוד שהלאמה שימשה בתור בהמת משא. רוב הסחורה שתתקלו בה בשווקים תהיה מצמר אלפקות.לפניכם 10 המפגשים המועדפים עלינו עם ה-לאמות והאלפקות של פרו :


1. אריקיפה - עולם האלפקות - Mundo Alpaca

אין מקום טוב יותר למפגש ראשון עם הלאמות והאלפקות מהמרכז הזה בארקיפה. מדובר בעצם בחנות מפעל המייצרת בדים ובגדים מצמר לאמות, ויקונייה ואלפקות. במקום הסבר על ההבדלים בין המינים השונים, הסבר על דרך עיבוד הצמר, צביעתו וכ"ו .


למדנו כי אב קדמון משותף לגמלים המוכרים לנו מהמזרח התיכון, הגמלים בעלי 2 הדבשות של מרכז אסיה והלאמות והאלפקות של דרום אמריקה. למדנו שיש מעל ל-30 צבעים טבעיים שונים של צמר אלפקות, במקום ערמה גדולה של צמר ועובדת ממיינת את הצמר לפי הגוונים השונים. את הצמר הלבן קל יותר לצבוע לצבעים "חיים" ; עוד למדנו כי הבד הנוח ביותר והיקר ביותר הוא "בייבי אלפקה" - הצמר של גורי אלפקה. צמר זה מאוד רך אך גם דורש הרבה עבודה מטבע הדברים. למדנו כי קיים בדרום אמריקה מין נוסף פחות מוכר העונה לשם ויקוניה- הויקוניה לא בויתה וניתן לראותה רק באזורי פרא (ויש לא מעט כאלה בפרו)


במקום מספר מועט של אלפקות ולאמות אותן ניתן גם להאכיל.

2. מדבריות הסלינס , אזור ארקיפה - Reserva Nacional de Salinas


אין מרגש יותר ממפגש פראי עם בעלי חיים. אזור מדבריות הסלינס נמצאות בגובה של כ-4,500 מטר מעל לפני הים. פה פגשנו לראשונה להקות לאמה חופשיות.
3. מקדש הפיריון, פונו Inca Uyo


מפגש עם אלפקה עצבנית הזדמן לנו ב - INCA UYO, אתר של האינקה הבנוי בשטח הכפר Chucuito הנמצא כמחצית השעה מפונו. מדובר במקדש פיריון עתיק, במקום עשרות פסלים דמויי איבר מין גברי. הספרדים לאחר הכיבוש משמידים את המקדש קלות ומאחסנים את הפסלים בחדר צדדי. לפני מספר עשרות שנים נמצאה האבדה והפסלים הושבו לאחר כבוד למקומם.


על פי האמונה, בני זוג אשר לא הצליחו להרות היו מגיעים למקום עם מנחה של עלי קוקה ומיץ הצ'וצ'ה (מיץ העשוי מתירס שחור, לרוב אלכוהולי). על האישה היה לשבת על אחד הפסלים ולהשפריץ את מיץ הצ'יצ'ה, אם המיץ היה משפריץ לצדדים זה סימן שלא יהיו לה ילדים, אם הוא משפריץ ישר יהיו לה ילדים.


בין העתיקות מסתובבת אלפקה עצבנית- שלא בוחלת ביריקות על כל עובר אורח שמציק לה.4. פארק הקונדור - קוסקו


חווה לשיקום חיות הנמצאת על הכביש שבין קוסקו לפיסאק. העיקר במקום הוא כמובן הקונדור הנפלא של הרי האנדים, אך בסמיכות לעוף המלכותי הענק והמרשים הזה מסתובבת לה ללא כל חשש לאמה חביבה.5. הר הצבעים


בגובה 5,000 מטר מעל לפני הים, איפה שאנחנו בני האדם מתקשים לנשום וזקוקים לתה מעלי קוקה כדי לשרוד את המחסור בחמצן ואת הקור הנסבל בקושי.. מסתובבות להן אלפקות בקלילות מרשימה.6. מאצ'ו פיצ'ו


מדובר כנראה במשפחת הלאמות המצולמת ביותר בעולם.


בין עתיקות פלא העולם מסתובבות להן כדוגמניות לאמות, שאדישות למתרחש סביבן ועוסקות בשלהן.7. סקסיהומאן - Saqsaywaman

אתר האינקה הסמוך לקוסקו, ששמו קשה להגייה ובשל כך נקרא בפי כל "סקסי-וומן" (אישה סקסית), מדובר באתר מקסים שרק בשבילו שווה לרכוש את "כרטיס התיירים המורחב" של קוסקו.


בגבעות הסובבות את אתר העתיקות מסתובבות ללא כל הפרעה אלפקות חמודות.
8. חוות שיקום קוסקו


במרכז העיר קוסקו, ממש דקה הליכה מהכיכר המרכזית, ישנו שוק אומנים... עוד שוק אומנים, אחד מיני רבים שיש לקוסקו להציע. מה שמייחד את השוק הספציפי הזה הוא השימוש ב-2 לאמות מאולפות לטיפול בילדים עם בעיות רגשיות. הילדים מגיעים להאכיל את הלאמות, ללטפן ולהשתעשע עימן.

תמורת תרומה של 10 סול לערך הלאמות יראו את כישוריהן בהורדת כובע מראש התייר.

9. העמק הקדוש


בכל רחבי העמק הקדוש העוטף את קוסקו ניתן לראות אלפקות ולאמות, כמעט בכל אתר הן מתייצבות כחלק מהנוף. אנחנו נהנינו במיוחד מאותן אלפקות הסמוכות ל"ישו הלבן" ממנו נשקף נוף על קוסקו כולה. המקומיים טוענים כי קוסקו נבנתה בצורת פומה ומכאן ניתן לראות זאת ( אך האמת שהתקשינו לזהות פומה... )10. לגונת Lagunillas


על הכביש המוביל מארקיפה לפונו שוכנת לגונת Lagunillas אשר לגדותיה להקות פלמינגו חופשיות וכן עדרי לאמות פראיות.* נציין כי ברחבי קוסקו מסתובבות עשרות נשים בתלבושת מסורתית, ססגונית ופוטוגנית ובידיהן תינוקות אלפקה- מדובר בתמונה פוטוגנית מאוד ש... בחרנו לא לצלם את הילדים עימן, בחרנו שלא להשתתף במשחק התיירותי הזה כי מדובר בהתעללות קיצונית, תינוקות האלפקה נלקחות מהאם שעות לאחר הלידה וטועות לחשוב כי ה"מטפלת" היא בעצם אימן.


Recent Posts

See All

Comments


IMG_7678.JPG
2 (1).png

אננס

בלוג טיולים משפחתי

bottom of page