google.com, pub-7396832854123178, DIRECT, f08c47fec0942fa0
top of page
  • Writer's pictureNir Aharon

מינדו ויער העננים

Updated: Aug 3, 2023

מינדו, עיירה קטנה בלב יער עננים היא יעד הביקור הבא שלנו באקוודור.


מינדו מזכירה לנו מאוד מאוד את קוסטה ריקה, הן בנראות של המקום והן בדרך ההתנהלות, עיירה מוקפת ירוק, טבע וצפרות, המון תרמילאים והוסטלים מותאמים על גדות הנהר עם ערסלים ופינות ישיבה נוחות, סוכנויות הטיולים הרבות בעיירה מציעות אטרקציות אקסטרים או כאלו שנסובות סביב צפייה בחיות. ממש קוסטה ריקה כולל יונקי הדבש שכל כך התגעגענו אליהן.


יער עננים, הידוע גם כ "יער ערפל" הוא יער גשם טרופי או סובטרופי, השוכן בדרך כלל באזורים הרריים, והמתאפיין בלחות גבוהה ובעננות נמוכה המופיעה באופן תדיר, בדרך כלל בגובה צמרות העצים.

היקפם של יערות העננים קטן יחסית, בשל כך שרק ברצועה קטנה משני צדדיו של קו המשווה מתקיימים התנאים הטופוגרפיים, האקלימיים והסביבתיים להופעתם. העננות התדירה בגובה נמוך מפחיתה את אור השמש הישיר ביער, ועימה קטנה גם ההתאיידות.

העצים ביערות אלה נמוכים יותר וצמרותיהם מפותחות מאלה של עצים דומים ביערות הסמוכים להם, והלחות מביאה לעושר באפיפיטים וסקולריים ולשפע של שרכים וטחבי עלים המכסים את הקרקע ואת הצמחים האחרים. האדמה ביער בוצית והיא עשירה בכבול ובהומוס. חלק ניכר מהמשקעים ביערות העננים מופיע בצורת טיפות ערפל שמתעבה על עלי העצים, ונוטפות אל האדמה. (מידע מויקיפדיה).

התיאור היבש הזה מבטיח במילים פשוטות עושר של עולם חי, חרקים, ומכאן גם ציפורים אקזוטיות, וכן עושר של צמחייה. תענוג למבקר.


הגעה למינדו - טכנית, הדרך המקובלת להגיע מקיטו למינדו היא באמצעות אוטובוס, שעלותו 3.25 דולר לאדם, האוטובוס שיוצא מטרמינל דרומית לקיטו מגיע לאחר כשעתיים למרכז מינדו;

אצלנו הדברים קצת יותר מורכבים היות ואנחנו קבוצה של 5 אנשים (שזה אומר 16.25 דולר בעבור אוטובוס) ועלות המונית מהמלון לטרמינל עלותה כ-8 עד 10 דולר. בחרנו "להתפנק" ולהגיע במונית דלת-לדלת בעלות של 40 דולר.
אטרקציות במינדו - עיירה עשירה בכל כך הרבה אטרקציות, רק לבחור.. עלויות לדוגמא למען הבאים אחרינו:

סיור לילי- קונצרט צפרדעים 6 דולר לאדם.

סיור לילי- צפייה בחיות 12 דולר.

חוות פרפרים- יש כמה באזור- נע בין 4 ל-7 דולר למבוגר

חוות שוקולד - יש 2, 8 ו-10 דולר לאדם

אבובים- 6 דולר לאדם

סיור צפרות - 80 עד 100 דולר לאדם

פיינטבול - 10 דולר לאדם

אומגות- 20 דולר לאדם

חוות יונקי דבש- 5 דולר למבוגר, 3 דולר לילד.

7 מפלים, רכבל 8 דולר, קרונית (טרביקה) 6 דולר.


רשימת אטרקציות כמעט זהה לזו שתקבלו במונטה וורדה- קוסטה ריקה. וזה כיף גדול.היום הראשון

היות והגענו כאמור עם מונית, כבר בשעה 10 בבוקר לערך הגענו לעיירה, לאחר התרשתות קצרה על מיקום המלון (40 דולר ללילה, ללא ארוחת בוקר, יש מטבח, מלון צמוד לנהר עם נוף הרים), ומעבר על רשימת האטרקציות, ניפוי אטרקציות אותם כבר עברנו עד כה (סדנאות שוקולד, אומגות), ניפוי אטרקציות שלא מותאמות לגיל (פיינטבול). רכשנו סיור לילי "קונצרט צפרדעים" להיום וכן "טיובינג" (אבובים) למחר בבוקר.

והתפנינו ללכת עצמאית לאחת מחוות הפרפרים הסובבות את העיר. חוות הפרפרים מומלצת בחום והיא אחת הסיבות העיקריות להגיע למינדו, ואכן היתה הנאה גדולה. מומלץ להגיע לחוות הפרפרים בין השעות 11 ל-13, שעות החום, שאז הפרפרים בפעילות שיא.לקראת ערב נפתחים דוכנים במרכז העיירה, הן של עבודות אומנות והן של מזון, כיכר העיר מקושטת באורות ניאון לקראת חג המולד המתקרב, ואנחנו מתקדמים לעבר חווה אקולוגית לצפות בחיי הלילה של עולם החי. הביקור הוגדר כסביר בלבד, במהלכו הלכנו אחר המדריך שניסה למצוא חיות לילה עם פנס. אין עשרות חיות אלא מספר מועט בלבד של צפרדעים ועכבישים, ככל הנראה העניין תלוי מדריך ושלנו היה צעיר למדי והתקשה למצוא את דרכו בעפלה...


היום השני

במזל גדול השמש בוהקת בשיא עוצמתה ולקראת השעה 10:00 אנחנו יוצאים לכיוון הנהר שם נעלה על אבובים קשורים למעיין רפסודה גדולה. המים קרירים, עוצמתם מורגשת, אקסטרים על מלא, רטוב, מהיר ומרגש.

מדובר בחוויה מסעירה, המים הקרים מכניסים ל"שוק" עם המגע הראשון, לאחר מכן מתרגלים, המים לבנים- שוצפים קופצים, לפרקים יואבי קצת חשש לפרקים נהנה עם צחוק גדול. בהחלט חוויה מומלצת מאוד.

ניתן לשלב את השייט עם חוות פרפרים נוספת הנמצאת בסמיכות לנקודת היציאה, אנחנו ביקרנו ביום הקודם בחוות פרפרים ורצינו לנצל את השמש החמה אז ויתרנו.


לקראת השעה 14:00 אנחנו מתחילים לצעוד לעבר חוות Punto Ornitologico Mindo שם נהנה מפעילות ייחודית ומרגשת, האכלת יונקי דבש ממש מהידיים! מלבד יונקי הדבש בחווה ובסביבתה המון ציפורים אקזוטיות נוספות.

מדובר על אחד משיאי הטיול כולו, 5 חודשים אנחנו כבר בטיול וזה כיף לפגוש אטרקציה חדשה, ייחודית ומרגשת. אביתר סירב לעזוב את המקום גם בחלוף שעתיים וחצי. יצוין לטובה כי העובדים במקום סובלניים ומסבירי פנים. וכאמור מלבד האכלת יונקי הדבש יש עמדות תצפית (קטנות) נוספות על ציפורים אקזוטיות.

בכלל, לחובבי צפרות מינדו מהווה גן עדן. יש לא מעט סיורים ייעודים שיוצאים מהעיירה, בכל פינה ישנו מתקן להאכלת ציפורים ויונקי דבש, וכל מה שצריך זה תשומת לב וסבלנות כדי לפגוש את אחת מהציפורים האקזוטיות.
היום השלישי

מתחילים את היום בעליה ברכבל ל"פארק המפלים".

ליד העיר מינדו יש 2 סוגי רכבלים: cable car - ישיבה ברכבל פתוח שממנו ניתן לראות ולחוש את הנוף המדהים של ההרים מסביב. ו- Tarabika - מעין קרון מעץ המוביל מעל נהר בגובה צמרות העצים.


ההגעה לcable car הינה במונית בעלות של 3 דולר. הרכבל יוצא מפארק mindjoy - תקחו את הרגע במקום, מדשאות ירוקות, בעלי חיים פזורים, עמדות פיקניק וקמפינג ואומגה גדולה שריגשה את הילדים. האומגה מעלה אותנו לפסגת ההר, ובדרך, כפי שציינו, ניתן להינות מהנוף הירוק מסביב, ממש מגובה צמרות העצים.


לאחר מכן הליכה של כ-5 דקות ועלינו על הטרביקה, רכבל זה מקשר בין 2 הרים, כשמתחת עובר נחל יפהפיה.

הטרביקה מובילה ליער המפלים, אזור טרקינג בו 7 מפלים שונים, בחלקם ניתן לרחוץ, והכל ב-3 מסלולי הליכה שונים:

האחד נמשך כ-20 דקות עד למפל, השני 50 דקות עד למפל, והשלישי כשעה במהלכם עוברים 5 מפלים.

החיסרון הוא שכל המסלולים מתחילים מאותה נקודה ומצריכים לשוב לנקודת המוצא, כך שבכדי לראות את כל המפלים יש להקדיש כ 4-5 שעות הליכה (לא כולל רחיצה במפלים).

תקחו בחשבון כי המים קרירים, וקרני השמש לא מגיעים ליער העננים, אצלנו החבר'ה עזרו אומץ וטבלו רגליים. הנוף יפהפה ומרגיע וההליכה הייתה נעימה.

מינדו הוגדרה על ידי כולנו כיעד מקסים, עדיפה בענינו העיירה הקטנה מוקפת הטבע על פני ערי הענק. אנחנו מוצאים שיעדים אלו עדיפים על כולנו.

Comments


IMG_7678.JPG
2 (1).png

אננס

בלוג טיולים משפחתי

bottom of page