google.com, pub-7396832854123178, DIRECT, f08c47fec0942fa0
top of page
  • Writer's pictureNir Aharon

מדבר טאטקואה - ביקור בכוכב אחר

Updated: Aug 6, 2023

הדרך מסן אוגוסטין לוילה וייחה - העיירה הצמודה למדבר טאטקואה, דורשת 3 אוטובוסים ונסיעה ממושכת, החלטנו "להתפנק" ולקחת מונית מהמלון בסן אוגוסטין ועד לפתח המלון בוילה וייחה.


הנסיעה ממושכת, כ-6 שעות, הנוף הירוק של סן אוגוסטין מתחלף לאיטו לשדות האורז של אזור נייבה, אנחנו יורדים מגובה 1,700 מטר לכדי גובה של 400 מטר בלבד וכך הקרירות המאפיינת את סן אוגוסטין מתחלפת לחמימות תחילה, ובהמשך לחום הבלתי אפשרי של מדבר טאטקואה. לאורכה של הדרך מלווה אותנו נהר מגדלנה.


חם, חם, חם בוילה וייחה! באזור ה-40 מעלות בצל, עיירה פשוטה למראה שמתפרנסת משירותי תיירות. המלון שהתארחנו בו היה פשוט אך אנשיו חביבים.


מלבד ביקור במדבר עצמו והנאה מתצורות הנוף, האזור מציע פעילות נוספת שאסור להחמיצה ומבחינתנו מהווה כאחד השיאים של הביקור בקולומביה כולה - זהו ביקור בפלניטריום וצפייה בכוכבים. האזור נהנה משמיים בהירים והמרחק מהערים הגדולות מונע זיהום אור.


וואוו, השמיים כל כך יפים, שביל החלב (!) נראה בבירור , הירח זורח רק לקראת השעה 2 בלילה, מפת האסטרולוגיה מונחת לפנינו, 2 טלסקופים ענקיים מאפשרים צפייה בפלוטו ושבתאי, אין דרך להעביר את התחושות.


נהננו בעיקר מהסבריו של ויליאם, האסטרונום המוכשר, אדם המאמין באלוהים אשר בתום ההרצאה נותר לשוחח עמנו ולהביע את התרגשותו מביקורם של בני אברהם. ויליאם טען כי אין סתירה בין האמונה באלוהים לבין המדע, לדבריו ההבטחה של אלוהים לאברהם למלא את העולם בצאצאיו ככוכבים על פני השמיים לא ניתנה כאן-אלא בכך שאלוהים לקח את אברהם למסע בכוכבים עצמם, הראה לו את כמותם ואת אושרם ובתום המסע השיבו לארץ המובטחת. ויליאם הירבה במהלך ההרצאה להוכיח כי האסטרולוגיה טועה והביא לכך לכל הפחות 3 הוכחות מובהקות.


בתום ההרצאה ויליאם שלח לוואטסאפ שלנו תמונות שצולמו במצלמתו המיוחדת וממחישות את שראינו אך נעדרנו מהיכולת לצלמם.
מדבר טטקואה

מדבר טטקואה הוא אחד מנופי הטבע הייחודיים ביותר של קולומביה וממוקם במרכז מחוז Huila. עם שטח של 330 קמ"ר, זהו המדבר השני בגודלו במדינה.


למעשה, טטקואה הוא לא מדבר אלא מערכת אקולוגית של יער טרופי יבש במיוחד. פעם זה היה נוף ירוק פרהיסטורי שהתייבש בהדרגה. לא תראו דיונות חול, אלא צורות סלע דמוי קניון אפורות ואדומות, שזרועות צמחים ירוקים. הקקטוסים בטטקואה יכולים להגיע לגובה של 4 עד 5 מטרים! דמיין את עצמך מסתובב בנוף סופר חם ויבש שפעם היה מאוכלס בחיות וצמחים רבים!


מקור השם "טטקואה" מתייחס לנחשי הרעש המצויים באזור. עם זאת, ייתכן שמקורו של השם הוא גם שם עתיק בשפה ילידית שמשמעותו "נחש ענק". מלבד נחשים, בעלי חיים כמו עקרבים, צבים, עכבישים, לטאות ונשרים מותאמים באופן מושלם לסביבה הקשה (אנחנו לא ראינו אף חיה יש לציין).


מדבר הטטקואה מאופיין בשני אזורים בצבעים שונים. במדבר האדום (קוסקו) תמצאו נופים בצבע אדום יפה להפליא. לוס הויוס הוא המדבר האפור עם אבנים וגוון אפור אשר נלקחו כאילו מכוכב אחר.

לוס הויוס (המדבר האפור)

בנוף הסוריאליסטי העצום הזה עם האבנים האפורות שמופרעות על ידי כמה כתמי צמחייה ירוקים, תרגישו כאילו אתם על הירח. בלוס הויוס, אתה יכול למצוא את הבידוד שאולי חיפשת. ההליכה יש לציין ממושכת ולוקחת כשעתיים עד להגעה לנקיק מרשים, אך למטייל הישראלי שביקר פעם פעמיים במדבר יהודה הנופים והמראות אינם יוצאי דופן וספק אם שווים את ההליכה.

מבנה גיאולוגי אחד לא מציאותי הוא "Valle de los fantasmas" או עמק הרוחות. על פי שמו, לאבנים שם יש דמיון מוזר לגופים על טבעיים שעומדים לעלות מהאדמה. לעמק הרוחות ניתן להגיע במסלול הליכה של כ-40 דקות שמסתיים בבריכה או... מיד ביציאה מהבריכה ללכת 3 דקות ולהגיע ללב העמק. לשיקולכם.


ביקור נוסף באזור לוס הויוס הוא הבריכה הקרירה. למעשה, נווה המדבר המוזר הזה נבנה באופן מלאכותי, אולם המים טבעיים ומקורם במדבר. מיקומה של בריכה זו באמצע המדבר הוא יחיד במינו. הכניסה לאזור הבריכה היא 8.000 COP למבוגרים, יש חדרי הלבשה, מקלחות וחדרי אמבטיה. בדרך לבריכות, יש נקודת מבט מעל המדבר האפור שבו אפשר לראות הרים בעלי צורות שונות: צב, תנין ונעל! ב"עמק המשאלות "אפשר לבנות מגדל ובו חמישה סלעים ולבקש משאלה. אם המגדל עומד יותר משנה מבלי ליפול, משאלתך תתגשם!
קוסקו

הצבע האדום של הנוף מעיד על עושר הסלע בברזל. מים ושחיקה חצבו צורות יפות בסלע. במבוך הזה תוכלו ליהנות מבדידות מסוימת.

את הטיול במדבר האדום ניתן לבצע בעצמכם בקלות, יש מסלול מסומן עם תחנות ושלטים המסבירים על הנופים שמסביב. לוקח כשעה להשלים אותו, אך אנו ממליצים לתכנן יותר זמן, מכיוון שיש הרבה מה לראות ולצלם!

ההמלצה שלנו היא לטייל באזור קוסקו- המדבר האדום ומשם לאזור הבריכה ועמק הרוחות, ניתן בכיף לדלג על המסלול במדבר האפור


留言


IMG_7678.JPG
2 (1).png

אננס

בלוג טיולים משפחתי

bottom of page