google.com, pub-7396832854123178, DIRECT, f08c47fec0942fa0
top of page
  • Writer's pictureNir Aharon

ורקרוז

Updated: Jul 30, 2023

מדינת ורקרוז יושבת לפתחו של מפרץ מקסיקו ובעלת שטח החוף הגדול ביותר על המפרץ, יותר ממחצית שטחה של מקסיקו הפונה למפרץ מקסיקו שייך לורקרוז. מדינה עשירה בהיסטוריה ובעלת חשיבות אסטרטגית עצומה אשר ידעה בשל כך לא מעט קרבות.אך לפני שנספר על העיר ורקרוז, עיר הבירה של המדינה, עיר חופש זולה ונהדרת! המקום שבו הומצא השיר "לה במבה".. נספר על התחנה הראשונה שלנו במדינת ורקרוז


קואצקואלקוס

מידי פעם אנחנו נוטים לרדת משביל החומוס, אותו מסלול תיירים שחוק וכך עשינו גם הפעם. באופן אקסטרימי במעט הגענו לעיירה קואצקואלקוס מבלי לדעת עליה כלום. מעט מאוד מידע מופיע על המקום ברשת, שום מידע בעברית. למעט העובדה כי העיר קרובה באופן יחסי ללה ונטה (אתר עתיקות מפורסם של בני האולמאק) לא ידענו עליה כלום.


כך מצאנו את עצמנו בחצר האחורית של מקסיקו, עיר שבה אירגוני הירוקים הפסידו בכל קרב אפשרי לבעלי הממון. קיבלנו שיעור חשוב בקיימות


העיר, שהיא למעשה מעיין אי שכן משני צדיה נהרות, פניה אל הים ובגבה ישנה לגונה, נותרה ללא מקור מים ראוי אחד לרחצה. כן, זה נכון שיש מקומיים שנכנסו לשחות בחוף הים אך גם לגאנגס בהודו נכנסים מקומיים, זה לא הופך אותו לראוי לרחצה.


לעיר נמל גדול, בתי זיקוק ופסי רכבת עד כי לא ניתן לראות את השקיעה. השמיים מלאי אובך

הטיילת בעלת פוטנציאל רב שאינו ממומש מזכירה לפרקים את הטיילת של תל אביב כפי שצולמה בסרט חגיגה בסנוקר משנות ה-70. ככל הנראה שלא תגיעו לעיר זו אך אם הגעתם הטיילת היא מקום לא רע להעביר את שעות אחר הצהריים, ישנם 2 מוקדי עניין עיקריים, האחד הוא מוזיאון ההולמאקים, מבנה בצורת פירמידה שלצידו גן שעשועים גדול והרבה דוכנים שמוכרים קוקוס, גלידות וחטיפים.

והנקודה השניה דרומית יותר בנקודה בה הנהר מתחבר לים, ניתן ממש לראות את הבדלי הצבע בין שתי מקורות המים.

לה ונטה


לה ונטה הינו אתר עתיקות מהחשובים והקדומים בכל מרכז אמריקה. כזה שמכיל את התרבות האולמקית שקדמה לכל תרבות אחרת באזור. ההולמאקים הם שהמציאו את פנתאון האלים שילווה את האזור עד להגעת הספרדים, בניית הפירמידות הראשונות מיוחסת לתרבות זאת כמו גם ידע נרחב בחקלאות ואסטורונומיה, אחד ממוקדי ההתיישבות העיקריים המוכרים לנו היום הוא בלה ונטה, אבל... בקרבת הממצאים הארכיאולוגיים נמצאו מרבצי נפט גדולים. פה כמו שציינו הפסידו הירוקים בכל קרב אפשרי, גם הקרב על האתר הוכרע לטובת בעלי הממון. האתר נמצא בין שדות קידוח. הממצאים הועברו לצורכי שימור למוזיאון פתוח בשם לה ונטה שנמצא בעיר ויהרמוסה (בירת טבאסקו)

מדובר במוזיאון מרשים ואחד היפים במקסיקו כולה. אך היות וביקרנו בו בעבר וויהרמוסה אינה במסלול שלנו הפעם, החלטנו לנסות ולראות את מה שנשאר מראשי הענק באתר המקורי של לה ונטה.


ההגעה מקואצקואלקוס באוטובוס, משך הנסיעה כשעה ודמי הכניסה כ80 פזו.


מהאתר כאמור הועברו 12 ראשי ענק למוזיאון לה ונטה בויהרמוסה, אך עדיין נותרו במקום 3 ראשים שמאפשרים התרשמות. סה"כ בעולם כולו קיימים 17 ראשים, רובם בוויהרמוסה, מקצתם כאן והיתרה במוזיאון האנתרפולוגי במקסיקו סיטי


אז מזה בעצם ראשי הענק של האולמק? אנחנו חובבי קונספירציות, מדע בידיוני ותעלומות ארכיאולוגיות טובות, תעלומה טובה שכזו היא ראשי הענק של האולמק.


בזמן שהאצטקים ובני המאיה גונבים את ההצגה בכל הקשור להיסטוריה של מקסיקו, הייתה קבוצה מסתורית אך מתקדמת שבאה לפניהם, האולמקים. מעט ידוע על הציוויליזציה המסו-אמריקאית הזו ששגשגה בין השנים 1200-400 לפני הספירה, אבל שום דבר לא מבלבל את הקהילה הארכיאולוגית הזו יותר מגילופי הבזלת המסתוריים שלהם. הנה מה שאתה צריך לדעת על האולמקים של מקסיקו והראשים האדירים שלהם.


האולמקים היו ציוויליזציה מזו-אמריקאית עתיקה שבסיסה בחוף המפרץ של מקסיקו, במה שהן כיום מדינות וראקרוז וטבסקו. הם גם כיום הציוויליזציה היחידה שתוארכה לתקופת האבן, לפני לידתו של ישו והקדימהבהרבה את המאיה והאצטקים המפורסמים יותר, ישנן שלוש חורבות ארכיאולוגיות עיקריות המיוחסות לאולמקים: לה ונטה, טרס זפוטס וסן לורנצו.

ראשי האולמק

ראשי האולמק העצומים לא התגלו רשמית עד תחילת המאה ה-20, בעקבות חפירות לחיפוש נפט נתקלו במקרה בראש קבור ראשון ולאחריו נמצאו ראשים נוספים- 17 בסה"כ.


המסתורין הרב סביב הפסלים נובע גם מרמת המיומנות הנדרשת ליצירתם וגם מהגודל העצום שלהם -מדובר על ראשים במשקל עצום שנע בין 4 ל-60 טון כל אחד, ובין 2.5 ל-4 מטר גובה . גם שאלת התחבורה עלתה, מכיוון שהראשים האדירים יוצרו מבזלת וולקנית שמקורה בהרי Tuxtla Sierra, הממוקמים כ-70 ק"מ מהמקום שבו התגלו הראשים. היסטוריונים הציעו את מה שמכונה 'תיאוריית גלגלי העץ', והציעו שהם הונפו על גבי גלילי עץ, תיאוריה שאינה מסבירה את כוח האדם הנדרש להזזת ראש של 40 טון מלכתחילה ולא את עובדה שחלק גדול משטח אולמק היה אדמות ביצות.


סלע מחלוקת מרכזי נוסף סביב ראשי האולמק העצומים נובע מתווי הפנים המיוחדים שלהם. כמה תיאוריות טוענות שהאולמקים הושפעו מאוד מתרבויות שחורות מוקדמות, כתוצאה מהמאפיינים האפריקאים כביכול שיש לראשי הבזלת. עם זאת, הטענות הללו נדחו, מכיוון שתווי הפנים של ראשי האולמק האדירים דומים למעשה לאלו של מקסיקנים מחוף המפרץ אפילו עד היום. כך או כך, כמעט כולם מסכימים שהם כנראה היו שליטי אולמק.


תיאוריה מעוררת מחלוקת טוענת כי לחוף ימה של מקסיקו הגיעו, כנראה נסחפו, אנשים שנמל המוצא שלהם אירופה או אפריקה, יחד איתם הביאו את הידע בדבר קיומן של הפירמידות במצריים וידע על חניטה (מומיות) וזו הסיבה לכך שגם במקסיקו יש כיום פירמידות עתיקות - האמונה לפיה ביום מן הימים יגיע ה"מושיע" מצדה המזרחי כשהוא נראה כאדם לבן ועוטה זקן נולדה כנראה באותה תקופה והשפיעה עמוקות על ההיסטוריה עת הגיעו הספרדים והתקבלו כמושיעים.


כאמור יש יותר שאלות מתשובות כמו כל חידה ראויה.

ורהקרוז


ורה קרוז היא פנינה מקסיקנית, עיר שמזכירה מאוד את קרטחנה (קולומביה) אווירה ססגונית ותוססת, מבצרים וחומות מקיפים את הרובע ההיסטורי. עיר יפה מאוד ובעלת היסטוריה עשירה.

כפרט טריוויה נספר על העיר את העובדות הבאות:

העיר בשמה המלא נקראת "הכפר העשיר של הצלב האמיתי" וזאת בשל האוצרות שנמצאו בה

העיר היוותה את מקום ההתיישבות הראשון של הספרדים ביבשת כולה (לא כולל הקאריביים)

הנמל נחשב במשך כל התקופה הקולוניאלית כנמל החשוב ביותר של ספרד במרכז אמריקה

בשנת 1914 , בזמן המהפכה המקסיקנית, כבש צבא ארצות הברית את העיר כדי לאפשר את המשך פעילות הנמל


העיר משמשת כעיר נופש למקומיים מכאן שמחד יש בה המון אטרקציות ומאידך המחירים עדיין זולים כי אין פה תיירות חוץ, אין אמריקאים שמשלמים בדולרים.


העיר שופעת אטרקציות והמרכז ההיסטורי נעים לשוטטות.


הדירה שלנו ממוקמת אל מול מרכז בילוי משפחתי שהוא כשלעצמו הוקם על חוף הים.

המרכז מכיל אקווריום, מוזאונים ואטרקציות נוספות. רכשנו כרטיס משולב לאקווריום, מוזיאון ריפלי ומוסיאון השעווה.האקווריום אינו מהגדולים בעולם אך בהחלט מעניין מאוד והביקור בו מומלץ. פרות הים, כרישים, צבי וחתולי ים ועוד. שימו לב לא להגיע בימי שבת-ראשון כי המקום עמוס עמוס במטיילים מקסיקנים.


בעלות של 92 דולר לכל המשפחה קיבלנו את האפשרות להיכנס עם כלוב לתוך בריכה שורצת כרישים ולהאכילם.פארק המים Aquatico Inbursa

חוויה נהדרת, באמת


בשל מיעוט המבקרים באמצע השבוע זכינו לפארק פרטי. מספירה שערכנו בכל רחבי הפארק נכחו כ-7 משפחות בלבד.

המשמעות היא כי ניתן לעלות ללא תור לכל מגלשה, מספר הפעמים שעלינו לכל מתקן הוא ביחס ישר לכמות הכוח שהיה לנו כדי לעלות את כל המדרגות...

פארק המים די חדיש, מתוחזק טוב, ויש כמה מגלשות אקסטרים בסטנדרט גבוה מאוד, העלות לאתר היא כשליש (לפחות) מפארקי המים באזור החוף של קנקון.

הטיילת ומרכז העיר


אזור הטיילת ומרכז העיר של ורה קרוז נעימים מאוד לשוטטות, המקום בטוח ומלא פנינות אדריכלות. כנסיות רבות, מבצר שחולש על הנמל, מבני שלטון מפוארים ותרבות מקומית שבאה לידי ביטוי בסגנון לבוש מסורתי ובמוזיקה ייחודית (כאן המקור לשיר "לה במבה")

הטיילת מלאה בדוכני מזכרות, עבודות יד ומזון - לאורך הטיילת מספר ירידות לחופי רחצה, בדרך כלל מלאים במקומיים, ההבדלים בין חופי ורה קרוז לאזור הקאריבי בולטים לעיין, החוף הינו שחור ולא לבן כמו בצד הקאריבי, כאן המקומיים לרוב נכנסים למים עם בגדים ארוכים מטעמי צניעות- (אין תיירים בטופלס), אך באופן כללי האווירה נהדרת ומשוחררת והמטעמים על רצועת החוף הרבה יותר מקסיקנים מאשר מערביים וזו הזדמנות נהדרת להתנסות במיצ'לדה.


מיצ'ילדה

מיצ'לדה זה בעצם משקה על בסיס בירה שאליו מוסיפים.... הכל! זה המהות של תרבות האוכל המקסיקני- כדאי ומומלץ להגזים!

זה יכול להיות משהו מאוד בסיסי כמו פירות, מנגו בעיקר, ויכול להיות משהו פרוע שכולל סוכריות גומי עם וודקה או צ'ילי חריף עם בשר משומר.


ממליץ לבעלי מנוי בנטפליקס לראות את הפרק על המיצ'לדות בסדרה "ביסים חלומיים-מקסיקו"


וכאמור, רצועת החוף של ורהקרוז מלאה בדוכני מיצ'לדותהאי הכי קאריבי במקסיקו


לצערי לא הסתייע בידנו לצאת לשייט הזה בשל תנאי הים, במקרה של רוחות מתנופף דגל אדום בנמל ואין סירות שיוצאות לשייט. עלות השייט לפי התעריפון 350 פזו לאדם אך כבר סגרנו עם מפעיל ישירות בנמל על סכום של 200 פזו.. בפעם הבאה


על מה מדובר בעצם? על שייט לסנד בורד, רצועת חול באמצע הים שיצרה אי, לא מיושב, נהדר לשנורקליג. ממליץ לראות את המקום בסרטוני טיקטוק (תחת מילת החיפוש veracruz) , במהלך השייט עוברים ליד אי נוסף ששימש בעבר ככלא (האלקטרז של ורהקרוז)

Comments


IMG_7678.JPG
2 (1).png

אננס

בלוג טיולים משפחתי

bottom of page